SKU: V1202-V2-MBSI-EC312V2
  • Sale
Tax included. Taxes is included and shipping is free.
Simplecom EC312v2 PCIe x4 to 2-Port USB 3.2 Gen II 10Gbps USB-C and USB-A Expansion Card
Quick Overview
- PCIe x4 expansion card, also compatible with PCIe x8 or x16 slots
- USB 3.2 Gen 2 interface supports data transfer rates of up to 10Gbps
- Adds 1x USB-C and 1x USB-A port to your desktop PC
- Backward compatible with USB 2.0 and USB 1.1 devices
- Built-in overcurrent protection on each USB port
- Powered by PCIe, no external power required
- Integrated PCIe 12V to 5V module provides power to USB ports
- Plug and play, automatic installation on Windows
The expansion card is powered directly through the PCIe slot, eliminating the need for any external power supply. The integrated PCIe 12V to 5V modules provide stable power to the USB ports for reliable performance.
Features
Specifications
- PCIe Interface: PCIe 3.0 x4 (compatible with PCIe x8 or x16 slot)
- USB Standard: USB 3.2 Gen 2 10Gbps
- Connectors: 1x USB-A, 1x USB-C
- USB Power Source: Integrated PCIe 12V to 5V module, SATA 15Pin (backup power only)
- Operating System Support: Windows 7 and above
Package Contents
- 1x USB 3.2 Gen 2 Expansion Card
- 1x Low Profile Bracket
System Requirement
- Plug and play for Windows 8 and above operating system, Windows 7 system need to install driver
Brand: Simplecom
Manufacturer Part Number: EC312V2
Barcode: 9350414003830
Warranty: 24 months
Weight: 0.08kg
Customer Reviews
Be the first to write a review
0%
(0)
0%
0%
0%
0%