Simplecom CU265 Dual Port PD 65W GaN Fast Wall Charger USB-C USB-A for Phone Laptop V1202-V2-MPSI-CU265
SKU: V1202-V2-MPSI-CU265
  • Sale
Tax included. Taxes is included and shipping is free.
Simplecom CU265 Dual Port PD 65W GaN Fast Wall Charger USB-C + USB-A for Phone Laptop
Enjoy fast charging of various devices with this portable GaN based 65W PD (Power Delivery) wall charger. Take advantage of the latest GaN (gallium nitride) technology, with smaller, lighter components and less heat emission, making it more efficient than traditional silicon circuits.
This 65W PD charger offers one USB-C port and one USB-A port. Intelligent power distribution ensures that the USB-C port can output the full power of the charger with 65W Power Delivery when used on its own, and 45W Power Delivery when both ports are used simultaneously.
Features
USB-C and USB-A dual port, charge two devices simultaneously
Intelligent power distribution for optimized speeds
Advanced GaN technology for efficient charging at smaller size
Compact and portable, easy to carry on the go
USB-C Power Delivery (PD) port delivering up to 65W for laptop
Wide compatibility and support various charging protocols
Built-in overload, over-current and overheat protection
Specifications
Item Number: CU265
Input: AC 100-240V, 50/60Hz 1.5A Max
Rated Power: 65 watts maximum
Material: PC Fireproof Plastic
Single Port Output (USB-C): 5V/3A, 9V/3A, 12V/3A, 15V/3A, 20V/3.25A (PD 65W Max); 3.3V-21v/3A(PPS)
Single Port Output (USB-A): 5V/3A, 9V/2A, 12V/1.5A (18W Max)
Dual Port Output (USB-C + USB-A):
USB-C: 5V/3A, 9V/3A, 12V/3A, 15V/3A, 20V/2.25A (PD 45W Max)
USB-A: 5V/3A, 9V/2A, 12V/1.5A (18W Max)
Charing Protocols Support: PD3.0, QC3.0, PPS, Apple 2.4A
Dimension (with plug): 8.3cm x 5.1cm x 2.9cm (LxWxH)
Weight: 121g
Brand: Simplecom
Manufacturer Part Number: CU265
Barcode: 9350414002741
Warranty: 24 months
Weight: 0.14kg
Customer Reviews
Be the first to write a review
0%
(0)
0%
0%
0%
0%