Progear E-Raptor 20" Electric Street Bike - Matte Black V572-PGEL-RAPTMB-20
SKU: V572-PGEL-RAPTMB-20
  • Sale
Tax included. Taxes is included and shipping is free.
Experience the latest in e-bike tech with the Progear E-Raptor. With a 500W motor and 48v battery, the E-Raptor delivers a powerful ride that’s out of this world. A throttle add-on is available, giving you greater control and freedom from pedalling. Great for long trips, steep uphill climbs and outback adventuring, the Progear E-Raptor brings you an unparalleled riding experience. Technical Specifications Frame: Alloy 20" Fork: Steel 20" Handlebar: Progear Alloy Width 680mm Grips: 135mm Stem: Progear Alloy 50mm Saddle: Integrated Pedals: Progear Alloy Shifter: Shimano TX50 7-Speed Rear Derailleur: Shimano Tourney 7-Speed Brakes: Hydraulic Disc Brake - 160mm Rotor Freewheel: Shimano 7-Speed, 14-28T Chainwheel & Cranks: 38T - 170mm Crank Chain: KMC 7s 140L Tyre: 20" x 4.0 Rim: Single Wall 20" Bell: Included Bag: Included Kickstand: Included Electrical Components Battery: EverDrive 48V 615Wh Display: EverDrive LCD Speed Limit 25km Charger: 48V 2A Motor: EverDrive 48V 500W 60nm F Light: Integrated R Light: Integrated This e-bike is limited to 25 km/h for legal use on public roads. A throttle kit is available for off-road use only, enabling throttle control and modifying or removing speed restrictions. Check local laws before use or modification. Please note - Due to supplier shortages, we may supply you a product or its components from an equivalent or greater brand. For more details please contact us. Warranty Lifetime warranty on Frame and Fork 12 Months Manufacturer's Warranty on all non-consumable components 12 Months Manufacturer's Warranty on all electrical components, such as motors, display or batteries. Consumable parts (including grips, tubes, tyres, cables, brake pads, saddle coverings, chain, spokes, cassettes and chain rings) are not covered by the warranty.
Note: We don't use postage calculator but we offer a flat rate postage.
Customer Reviews
Be the first to write a review
0%
(0)
0%
0%
0%
0%