PLA Filament EasyFil PLA 1.75mm Natural 750 gram 3D Printer Filament V177-175EPLA-NTRL-0750
SKU: V177-175EPLA-NTRL-0750
  • Sale
Tax included. Taxes is included and shipping is free.
EasyFil™ PLA
Unique features
  • Very easy to print
    • Warp-free printing and no deformation after cooling
    • Improved flowing behaviour and inter-layer adhesion
    • Good first layer adhesion to several (un)heated print surfaces
  • Slightly softer than standard PLA resulting in improved strength and impact resistance
  • Almost odourless processing/printing
  • Biodegradable
  • Wide variety of vivid opaque colors
  • Engineered to be compliant to FDA food and drink contact articles
General printing guidelines *
Nozzle size: ≥ 0.15mm
Layer height: ≥ 0.1mm
Flow rate: ± 100%
Print temp: ± 180 - 220° C
Print speed: Medium
Retraction: Yes - 5mm
Heat bed: ± 0 - 60° C
Fan speed: 50-100%
Experience level: Beginner
Filament length
ρ: 1.24 g/cc
50 gr coil
0.75 Kg spool
2.3 Kg spool
4.5 Kg spool
8 Kg spool
Ø 1.75mm
± 16.8m
± 251m
± 771m
± 1509m
± 2682m
Ø 2.85mm
± 6.3m
± 95m
± 291m
± 569m
Product export information
HS Code: 39169090
Description: Monofilament
Country of origin: the Netherlands
Customer Reviews
Be the first to write a review
0%
(0)
0%
0%
0%
0%