Green Fingers 2000W Grow Light LED Full Spectrum Indoor Plant All Stage Growth GL-NM-3T-2000
SKU: GL-NM-3T-2000
  • Sale
Tax included. Taxes is included and shipping is free.
Note: Postage to New Zealand is not included.
2000W LED Grow Light Full Spectrum
Features:
* High PAR value
* For all stages of plant growth
* Intelligent Epistar LED chip
* 3 switches: VEG ON, BLOOM ON, POWER ON/OFF
* Up to 70% costs savings
* Advanced thermal management system
* Life expectancy 50-100,000hrs
* Indoor use
* Standard Australian plug
* RCM, SAA, CE, RoHS certified
Specifications:
* LED Quantities: 200pcs 10W LEDs
* Avg. Power Draw: 395watt
* Perfect for 4ft x 4ft vegetative coverage at 24" height
* Perfect for 3ft x 3ft flowering coverage at 18" height
* LEDs Angle: 90
* Input Voltage: AC100-240V
* Frequency: 50-60Hz
* Lifespan: 100,000 hours
* Replaces a 1000watt HPS/MH
* Spectrum: 450-470nm,620-630nm,650-670nm,UV400-410,IR730,6000k,3000k
Package Content:
1 x LED grow light
1 x Australian plug
1 x Hanging Kit
1 x User manual
Customer Reviews
Be the first to write a review
0%
(0)
0%
0%
0%
0%