Giantz 6" Mini Cordless Electric Chainsaw Rechargeable Wood Cutter CSAW-20V-6IN-BL
SKU: CSAW-20V-6IN-BL
  • Sale
Tax included. Taxes is included and shipping is free.
Features
Compact size for easy access to confined spaces
2x20V lithium-ion batteries with overload protection
Safety switch lock for secure operation
Anti-slip ergonomic handle
Powerful copper core motor
Infinitely variable speed control
Durable, sharp guide chain for smooth cutting
Specifications:
Guide plate length: 6 inch
Motor: Brush Motor
Voltage: DC 20V
Linear speed: 6 m/s
Maximum cutting: 140mm
Battery charging time: 3-5 hours (0.5A)
Line length: 0.8cm
Battery pack: 1500mAh x 2
Material: ABS, Metal
Battery life: 60 mins
Assembly required: No
No. of packages: 1
Package Content
6 Inch Mini Cordless Chainsaw X1
20V Lithium Battery X2
Screwdriver X1
SAA Adapter X1
Round File X1
User Manual X1
This product comes with 1 year warranty
Customer Reviews
Be the first to write a review
0%
(0)
0%
0%
0%
0%