Devanti Ceramic Tower Heater 2000W CTH-B-2000-BK
SKU: CTH-B-2000-BK
  • Sale
Tax included. Taxes is included and shipping is free.
Features
Rapid heating
Wide-angle oscillation
Top touch-control switch
LED display
Oscillating Control
9-hour timer
Adjustable thermostat
Fan / Warm air / Hot Air mode
ECO energy-saving mode
PTC heating element
Leather handle
Sturdy base
Anti-scalding dense mesh
Remote control (2x AA batteries not included)
Quiet operation
Tip-over switch
Over-Heat Protection
No assembly required
Specifications:
Brand: Devanti
Type: Ceramic tower heater
Product material: ABS, metal
Heating element material: Ceramic
Power option: 1200W/2000W
Voltage: 220 - 240V/ 50Hz
Electronic temperature control: 15-35 degree
Overall dimensions: 18cm x18cm x 54cm
Cable length: 152cm
Colour: Black
Assembly required: No
Number of packages: One
Package Content
Devanti Tower Fan Heater x 1
Remote Control x 1
Instruction Manual x 1
This product comes with 1 year warranty
Customer Reviews
Be the first to write a review
0%
(0)
0%
0%
0%
0%