DC to DC Charger with MPPT, 520W, 40A On-Board Battery Charger, Solar Panel/Alternator Dual Input, V952-DCDCSDY12V2422Q4J001V9
SKU: V952-DCDCSDY12V2422Q4J001V9
  • Sale
Tax included. Taxes is included and shipping is free.
Product Features
Fast Charging Performance
This DC to DC charger delivers up to 40A and 520W with up to 94% efficiency, faster than a standard car cigarette lighter charging. It also supports solar panel input as a backup power source and features built-in MPPT technology to optimize solar output. By prioritizing solar energy, it reduces alternator load and maximizes overall charging efficiency
Emergency Reverse Charging
Broad Battery Compatibility
12/24-12/24V Wide Voltage
This DC to DC battery charger supports four charging modes: 12V to 12V, 12V to 24V, 24V to 12V, and 24V to 24V. Designed to meet different charging needs across RVs, campers, trailers, off grid systems, home backup power, etc
Reliable Charging Protection
Note: We don't use postage calculator but we offer a flat rate postage.
Customer Reviews
Be the first to write a review
0%
(0)
0%
0%
0%
0%