Cefito Vanity Unit 900mm Bathroom Cabinet Storage Wall Hung Grooved Timber Black BV-CA-TIR1-900-BK-ABC
SKU: BV-CA-TIR1-900-BK-ABC
  • Sale
Tax included. Taxes is included and shipping is free.
Upgrade your bathroom with our contemporary wall-hung bathroom cabinet!
This cabinet combines modern aesthetics with maximum functionality. Featuring a durable sintered stone countertop that resists scratches and moisture, this cabinet is built to last. The handle-free soft-closing drawer adds a touch of elegance and ensures quiet operation. Constructed with quality 15mm MDF board, it offers strength and stability for daily use. Designed for easy installation, it includes a pre-drilled water outlet port and tap hole, making setup a breeze. The smooth surfaces are also easy to clean, keeping your bathroom looking pristine effortlessly. Please note, the basin is not included.
Transform your bathroom today with this stylish and practical cabinet!
WARNING
  • Children have died from furniture tipover.
  • ALWAYS secure this furniture with an anchor device.
  • NEVER allow children to stand, climb or hang on drawers, doors, or shelves.
Features
Contemporary design
Wall-hung bathroom cabinet
Quality 15mm MDF board
Sintered stone countertop
Handle-free and soft closing drawer
With water outlet port and tap hole
Full back panel
Easy to install & clean
Basin not included
Specifications:
Brand: Cefito
Material: E1 MDF board
Storage space: Single drawer cabinet
Dimensions: 900mm x 500mm x 390mm
Thickness: 15mm
Table top weight capacity: 300kg
Cabinet weight capacity: 60kg
Colour: Black (cabinet) / White (countertop)
Assembly required: Yes
Number of packages: 3
Package Content
Cefito Bathroom Vanity x 1
User Manual x 1
This product comes with 1 year warranty
Note: We don't use postage calculator but we offer a flat rate postage.
Customer Reviews
Be the first to write a review
0%
(0)
0%
0%
0%
0%