BAUMR-AG 24" Ride On Lawn Mower, Lithium Electric Start System, 6HP 224cc, 5 Cut Heights, Catcher V219-MOWRIDBMP24A
SKU: V219-MOWRIDBMP24A
  • Sale
Tax included. Taxes is included and shipping is free.
Baumr-AG 240RX Compact Heavy Duty 24in Ride-On Mower
High-Performance Motor
4 Speed Belt Drive
Electric Start for Effortless Operation
The Baumr-AG 240RX comes equipped with electric start technology. A rechargeable 20V Lithium battery maintenance-free is included. And just in case you forget to charge it, there is also a backup recoil pull start.
Versatile Speed Control
Durable Construction
Precision Cutting at Your Fingertips
Adjust the cutting height effortlessly from the cockpit with a 1-lever cutting height adjustment. It allows you to tailor the cutting height to your preference, ranging from 35 to 75mm. The straight blade design ensures a clean cut every time.
Manoeuvrability Redefined
Buy Smarter! Buy Baumr-AG
  • Powerful 6hp OHV 4-stroke engine delivers reliable performance
  • 4 Forward speeds + Reverse (non cutting)
  • Electric Start comes with a rechargeable 20V Lithium battery for reliable starting every time
  • Forward-cutting speed of up to 4 km/h
  • Top speed of 6 km/h when not cutting for faster movement to mowing areas
  • Chassis and cutting deck are steel constructed for durability
  • 24-inch cutting swath and removable cutting deck for added convenience
  • Easy to adjust 5-stage cutting height from 35 to 75mm
  • 290cm turning circle offers great manoeuvrability
  • Wide front and rear tyres provide sure-footed traction
  • Easy-to-grab handles on top of grass collection box for easy cleanup
Specification
  • Brand: Baumr-AG
  • Model: 240RX
  • Engine Type: 6hp OHV Air-cooled 4-Stroke
  • Fuel Tank Capacity: 1.8L
  • Engine Displacement: 224cc
  • Starting System: Key-start/Recoil-start
  • Cutting Width: 610mm/24
  • Cutting Height Adjustment: 5 positions (35-75mm)
  • Non-cutting Max speed (forward): 6km/h
  • Max speed (forward): 4km/h
  • Max speed (reverse): 2.4km/h
  • Turning Circle Radius: 290±20mm
  • Front Wheels: 10
  • Rear Wheels: 13
  • Noise Level: 98dB(A)
  • Note: Some Assembly Required
  • Certificate approvals: CE, EMC
  • Rated Engine Speed: 3600rpm
  • Note: Mower does not cut while in reverse gear.
IN THE BOX
  • 1 x Baumr-AG 240RX Ride on lawn mower
  • 1 x 20V 2Ah battery
  • 1 x 20V Charger
  • 2 x Starting Keys
  • 1 x Side Discharge Chute
  • 1 x Mulching Cover
  • 1 x Rear Bagging Kit
  • 1 x Tool set
  • Note: User Manual is accessible online. Requires minimal assembly
SIZE WEIGHT
  • Product Dimensions (W x L x H): 76 x 183 x 107cm
  • Product Weight: 120kg
  • Carton Dimensions (L x W x H): 150 x 77 x 85cm
  • Carton Weight: 145kg
MOWRIDBMP24A
Note: We don't use postage calculator but we offer a flat rate postage.
Customer Reviews
Be the first to write a review
0%
(0)
0%
0%
0%
0%