SKU: V1202-V2-CBAT-HDMIEXT-4K
  • Sale
Tax included. Taxes is included and shipping is free.
The Astrotek HDMI Extender extends HDMI signals and bidirectional wideband infrared control signals to 70 meters (Cat6 cable up to 70 meters),converts HDMI signals to standard signals for HDBaseT and then transmits them via LAN cable. It can easily control signal source device or display device from a remote end through a bi-directional infrared interface. It supports RS-232 signal transparent transmission with a resolution of up to 4K x 2K @ 30Hz.
• Compliant with HDCP 2.2.
• Support POC (Power Over Cable) function
User Interface
Input HDMI Female
Output HDMI Female
Resolution
Transmission distance: over Cat6 network cables
*70M: 1080P @ 60Hz / 36bit; 3D 1080P @ 30Hz / 36bit;
*40M: 1080P @ 60Hz / 48bit; 1080P @ 120Hz / 24bit;
*3D 1080P @ 60Hz / 36bit; 4K x 2K @ 30Hz / 24bit
Package Includes
HDMI Extender, Power Adapter, Manual
Physical Characteristics
Colour Black
Warranty
1 Year
Brand: Astrotek
Manufacturer Part Number: AT-HDMIEXT-4K
Barcode: 9320301002598
Warranty: 12 months
Weight: 0.83kg
Customer Reviews
Be the first to write a review
0%
(0)
0%
0%
0%
0%