Artiss Electric Treadmill with 120cm Automatic Standing Desk Walking Pad 400mm SDTM-S08-NW-400PAD
SKU: SDTM-S08-NW-400PAD
  • Sale
Tax included. Taxes is included and shipping is free.
Features
Standing Desk
Stepless height adjustment
Single Motor
Digital control panel
Save up to two preset heights
Sit/stand reminder mechanism
Smooth and ultra-quiet operation
Large storage drawer
USB charging ports
Smooth edges desktop
Easy set-up
Treadmill
No need to assemble
Powerful and energy-efficient motor
1km/h-10km/h walking speed
Comes with remote control
Bluetooth app control and program
Shock absorption running belt
400mm running belt
Compact design
Smooth wheels for mobility
Bluetooth speaker
SAA-certified
EMC approval
CE certified
Specifications:
Standing Desk
Brand: Artiss
Max. load: 60kg
Minimum height: 72cm
Maximum height: 120cm
Frame colour: White
Desktop colour: Oak
Overall dimensions: 120 x 60 x 72-120cm
Desktop material: Particle board
Power input:100~240V
Power plug: Australian standard
Max. speed:25mm/s
Brand:Everfit
Sensor: Speed, time, distance, calories
Weight capacity: 110kg
Belt size: 400mm
Rated voltage: 220-240V
Rated power: 2hp
Walking speed : 1KM/H-10KM/H
Colour: Black
Net/Gross Weight: 20KG/22KG
Assembly Required: No
Package Content
Artiss Motorised Adjustable Desk X1
Everfit Electric Walking Pad X1
Assembly Manual X1
This product comes with 1 year warranty
Note: We don't use postage calculator but we offer a flat rate postage.
Customer Reviews
Be the first to write a review
0%
(0)
0%
0%
0%
0%