Aquarium Submersible Filter Pond Pump 1600L/H 35W 2.5m V274-AQ-JP025F-35
SKU: V274-AQ-JP025F-35
  • Sale
Tax included. Taxes is included and shipping is free.
Note: Postage to New Zealand is not included.
Dynamic Power Aquarium Submersible Filter 1600L/H 35W 2.5m Pond Pump
This Dynamic Power 3 in 1 multi-functional submersible aquarium filter is a compact and very efficient filtration system if you have a small to medium aquarium/pond. This 1,600L/H model suits tanks of up to 400L and the ease to use it will impress. The filter provides the 3 essential functions that your aquarium needs: filtration, water circulation and aeration.
Product Features:
  • High efficiency 1,600L/H water flow and energy saving
  • 3-in-1 Multi-Function: filtration, water circulation and aeration
  • Air tube included to facilitate additional aeration within the aquarium
  • Built in biochemical sponge for excellent biological and mechanical filtration performance
  • Shell is made of high quality ABS, which makes this filter strong and durable
  • Waterproof and good performance of insulation
  • Easily replaceable filter sponge inside filter
  • Suitable for freshwater, saltwater, marine aquariums garden and pond use
  • Complete with suctions caps for attaching to the side of your tank
  • Ideal for use in aquariums up to 400 litres in size
  • Very easy to install and easy maintenance
Product Included:
  • 1 x Internal Filter Pump
  • 1 x Air Tube
  • 1 x User Manual
  • *Spray bar is Not included
Product Specification:
Brand: Dynamic Power
Material: High Quality ABS
Voltage: 220V/240V 50Hz/60Hz
Water Flow Rate: 1,600 Litres per Hour
Height Max: 2.5m
Power Rate: 35W
Power Cord Length: 1.8m
Gross Weight: 1.1Kg
Dimensions: 131 x 71 x 345mm (L x W x H)
Customer Reviews
Be the first to write a review
0%
(0)
0%
0%
0%
0%