AMD Ryzen 7 9800X3D 8-core/16-thread Zen 5 CPU, 5.2GHz boost, 96MB L3 cache, 120W TDP, DDR5, PCIe V1202-V2-CPAR7-9800X3D
SKU: V1202-V2-CPAR7-9800X3D
  • Sale
Tax included. Taxes is included and shipping is free.
AMD Ryzen 7 9800X3D: 8-core, 16-thread Zen 5 CPU, 5.2GHz boost, 96MB L3 cache, 120W TDP, DDR5, PCIe 5.0, Radeon Graphics
KEY FEATURES
Supported Technologies AMD EXPO™ Technology , AMD Ryzen™ Technologies
SPECIFICATIONS
Name AMD Ryzen™ 7 9800X3D
Family Ryzen
Series Ryzen 9000 Series
Form Factor Desktops, Boxed Processor
Market Segment Enthusiast Desktop
AMD PRO Technologies No
Regional Availability Global
Former Codename Granite Ridge AM5
Processor Architecture Zen 5
# of CPU Cores 8
Multithreading (SMT) Yes
# of Threads 16
Max. Boost Clock Up to 5.2 GHz
Base Clock 4.7 GHz
L1 Cache 640 KB
L2 Cache 8 MB
L3 Cache 96 MB
Default TDP 120W
Processor Technology for CPU Cores TSMC 4nm FinFET
Processor Technology for I/O Die TSMC 6nm FinFET
Package Die Count 2
Unlocked for Overclocking Yes
AMD EXPO™ Memory Overclocking Technology Yes
Precision Boost Overdrive Yes
Curve Optimizer Voltage Offsets Yes
AMD Ryzen™ Master Support Yes
CPU Socket AM5
Supporting Chipsets A620 , X670E , X670 , B650E , B650 , X870E , X870 , B840 , B850
CPU Boost Technology Precision Boost 2
Instruction Set x86-64
Thermal Solution (PIB) Not Included
Recommended Cooler Liquid cooler recommended for optimal performance
Max. Operating Temperature (Tjmax) 95°C
Launch Date 11/07/2024
CONNECTIVITY
Native USB 3.2 Gen 2 (10Gbps) 4
Native USB 2.0 (480Mbps) 1
PCI Express® Version PCIe® 5.0
Native PCIe® Lanes (Total/Usable) 28 , 24
NVMe Support Boot , RAID0 , RAID1 , RAID5 , RAID10
System Memory Typev DDR5
Memory Channels 2
Max. Memory 192 GB
System Memory Subtype UDIMM
Max Memory Speed 2x1R DDR5-5600
2x2R DDR5-5600
4x1R DDR5-3600
4x2R DDR5-3600
ECC Support Yes (Requires mobo support)
GRAPHICS CAPABILITIES
Graphics Model AMD Radeon™ Graphics
Graphics Core Count 2
Graphics Frequency 2200 MHz
USB Type-C® DisplayPort™ Alternate Mode Yes
Brand: AMD
Manufacturer Part Number: 100-100001084WOF
Barcode: 730143315289
Warranty: 36 months
Weight: 0.1kg
Note: We don't use postage calculator but we offer a flat rate postage.
Customer Reviews
Be the first to write a review
0%
(0)
0%
0%
0%
0%