33W Aquarium Blue White LED Light for Tank 120-140cm V274-AQ-LED120-33W
SKU: V274-AQ-LED120-33W
  • Sale
Tax included. Taxes is included and shipping is free.
Dynamic Power 33W Aquarium Blue White LED Light for Tank 120-140cm
Product Features:
  • Strong and light-weight aluminium housing with high-quality 2835 LED
  • Adjustable mount designed, suitable for 120-140cm fish tank
  • 2 way switch on fixture. (Blue only)(Blue and white all on)
  • Corrosion resistance, providing the safe operation of the LED lamp
  • High temperature resistant PE protective film (Heat-resistant above 130 degrees)
  • White LED Colour temperature with 10000K and Blue LED spectrum with 460nm
  • LED bulb can use more than 80000 hours
  • Suitable for freshwater fish and aquatic plants
  • Australian standard approved: SAA Cert
Product Included:
  • 1X Aquarium LED Light (For 120-140cm Tank)
  • 1X 12V DC power supply (Australia Standard Approved)
  • 1X User's Manual
Product Specification:
Brand: Dynamic Power
Suitable For: 120-140cm Tank
Length of Light Box: 116cm
Housing Material: Aluminium
Input Voltage: 100-240V / 50Hz
Output Power: 33W
LED QTY: 30 Blue / 150 White
White LED Colour Temperature: 8000k
Blue LED Spectrum: 460nM
Dimensions: 116 x 10.5 x 5.5cm (L x W x H)
Power Cable Length: 2m
Weight: 1.9kg
Note: We don't use postage calculator but we offer a flat rate postage.
Customer Reviews
Be the first to write a review
0%
(0)
0%
0%
0%
0%