11W Set 2 Aquarium Blue White LED Light for Tank 50-70cm V274-AQ-LED60-11W-X2
SKU: V274-AQ-LED60-11W-X2
  • Sale
Tax included. Taxes is included and shipping is free.
Dynamic Power 2 Set 11W Aquarium Blue White LED Light for Tank 50-70cm
Product Features:
  • High-quality ABS materials housing with high-quality 2835 LED
  • Adjustable mount designed, suitable for 50-70cm fish tank
  • 2 way switch on fixture. (Blue only)(Blue and white all on)
  • Corrosion resistance, providing the safe operation of the LED lamp
  • High temperature resistant PE protective film (Heat-resistant above 130 degrees)
  • White LED Colour temperature with 10000K and Blue LED spectrum with 460nm
  • LED bulb can use more than 80000 hours
  • Suitable for freshwater fish and aquatic plants
  • Australian standard approved: SAA Cert
Product Included:
  • 2X Aquarium LED Light (For 50-70cm Tank)
  • 2X 12V DC power supply (Australia Standard Approved)
  • 2X User's Manual
Product Specification:
Brand: Dynamic Power
Suitable For: 50-70cm Tank
Length of Light Box: 50cm
Housing Material: High-quality ABS
Input Voltage: 100-240V / 50Hz
Output Power: 11W
LED QTY: 12 Blue / 60 White
White LED Colour Temperature: 8000k
Blue LED Spectrum: 460nM
Dimensions: 50 x 10.5 x 5.5cm (L x W x H)
Power Cable Length: 2m
Weight: 0.9kg
Note: Postage to New Zealand is not included.
Customer Reviews
Be the first to write a review
0%
(0)
0%
0%
0%
0%